איך לשמור על הצנרת ולא להזדקק לשירות פתיחת סתימות

פתיחת סתימות היא אחת הסיבות העיקריות להזעקת אינסטלטורים, ובחלק מהמקרים אכן אין מנוס מהיעזרות באינסטלטור – אבל ישנם גם לא מעט מקרים שבהם ניתן להימנע מכך, ועוד יותר מקרים שבהם תשומת לב והתנהלות נבונה באופן שוטף מאפשרת לחסוך את העלות הלא גבוהה אולי אך גם הבלתי מבוטלת של פתיחת סתימה ושמירת הכסף למקרים בהם באמת צריך שרברב.

מניעה היא התרופה הטובה ביותר

כשם שרוב הרופאים ממליצים על אורח חיים בריא (תזונה נכונה, פעילות גופנית קבועה, הימנעות מעישון, שינה מספקת וכו') כדרך הטובה ביותר להילחם במחלות בכך שבעצם לא לוקים בהן מלכתחילה, כך גם התנהלות אחראית שומרת על הצינורות השונים בבית פתוחים ומתפקדים כהלכה וחוסכים לנו את הצורך להזעיק שרברב לשם פתיחת סתימות.

כיור המטבח – חשוב להקפיד להשליך את שאריות המזון שנותרות בצלחת הישר לפח ולא לאפשר להן להגיע לכיור. אמנם ברוב הכיורים מותקנת רשת מעל הפתח (ואם משום מה אין לכם רשת, מהרו לרכוש אחת כזו, רצוי איכותית, יציבה ומתאימה לפתח בכיור שלכם), אבל גם כך עלולות שאריות מסוימות "להתגנב" פנימה, להגיע אל צינורות המטבח – ושם הם עלולות להיתקע וליצור בסופו של דבר סתימה.

אסלה – סתימות בשירותים הן בעיקר תוצאה של שימוש בלתי אחראי בהם, ובפרט השלכת מגבונים לחים, פדים, טמפונים וכו'. כל אלה הם חומרים שפשוט נתקעים בצינור ובגלל שהם סופגים וסופחים מים הם יוצרים סתימות מעיקות. השלכת כל הנ"ל לפח תמנע סתימות רבות ותחסוך לכם את הצורך להתעסק עם האסלה או להזעיק אינסטלטור.

אמבטיות ומקלחות – גם אל פתחי הניקוז באמבטיות ובמקלחות חודרים כל מיני לכלוכים ועצמים גדולים יחסית, ובפרט שיער גוף. כל אלה עלולים להוביל לסתימה, וחבל.

איך לפתוח סתימות בעצמכם?

אי הקפדה על הכללים הנ"ל עלולה לגרום לסתימה באחד הצינורות ולמצב בלתי נעים שבו המים לא יורדים באמבטיה ומתחילים לצוף מתוך הביוב, או מצב בלתי נעים אחר שבו כיור המטבח מלא מים עומדים שלא לדבר על סתימה בשירותים שהיא תמיד חוויה בלתי נעימה במיוחד.

אבל גם התנהלות אחראית אין פירושה ביטחון של 100% כי לא תיווצר סתימה: לעיתים תכנון לקוי של הצנרת הביתית ובפרט שיפועים שגויים גורמים לסתימה וגם התיישנות התשתית עלולה להוביל למצבים הנ"ל.

כך או כך, לפני שאתם מצלצלים לאינסטלטור כדאי לנסות לפתוח את הסתימה בכוחות עצמכם. דרך אחת, ישנה ואפקטיבית, היא הפומפה. אם זו לא עוזרת, ניתן להשתמש בחומרים ייעודיים לפתיחת סתימות אבל חשוב לדעת כי חומרים אלה יוצרים לעיתים משקעים בצינורות ובסופו של דבר גורמים בעצמם לסתימות, כך שהם אינם מומלצים. במקום זאת ניתן לנסות פתיחת סתימות באמצעות אבקת סודה לשתייה וחומץ. המינונים הם חצי כוס מכל אחד מהם, ובנוסף יש להזרים שני ליטרים של מים רתוחים אל מקום הסתימה. חשוב מאוד לא לשלב בשום פנים ואופן חומר כימי עם השיטה הנ"ל, עקב חשש לריאקציה מסוכנת במיוחד!

במקרים אחרים יש לפתוח את הסיפון במטבח ולנקותו היטב על מנת לפתוח סתימה, ואם כל אלה לא עוזרים והמים עדיין לא מחליקים בצינורות כמו תמיד, אין ברירה אלא להיעזר באינסטלטור האמון על פתיחת סתימות באמצעות ציוד משוכלל יותר.

נכתב ע"י Day&Night המומחים לסתימות אינסטלציה


אריה רובין 12, לוד -- טל': 054-3536084 -- דוא"ל: spivakdima@hotmail.com | כל הזכויות שמורות לספיבק חשמלאי תעשייתי מוסמך
שותפים עסקיים מדחס אוויר מכבש מסוע רתכת תיקון מכונות